Viešoji įstaiga – tai pagal įstatymus įsteigtas pelno nesiekiantis ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, kurio tikslas – tenkinti viešuosius interesus, vykdant švietimo, mokymo ir mokslinę, kultūrinę, sveikatos priežiūros, aplinkos apsaugos, sporto plėtojimo, socialinės ar teisinės pagalbos teikimo, taip pat kitokią visuomenei naudingą veiklą.
Viešosios įstaigos apskaitos tvarkymas panašus, kaip ir visų kitų juridinių asmenų, tačiau yra ir skirtumų – vienas iš pagrindinių VŠĮ skirtumų – jų veiklos tikslas neturi būti pelno siekimas, kurio pagal veiklą reglamentuojančius teisės aktus, negalima skirstyti steigėjams ir veiklos dalyviams. Taip pat viešajam sektoriui skirtingai nei UAB, nereikia teikti balanso į Registrų centrą – balansą reikia pateikti VMI, viešoji įstaiga turi tik jai pritaikytą pelno nuostolių ataskaitos formą, kurios nebūtina pateikti VMI.
Jeigu VŠĮ turi paramos gavėjos statusą ir gauna bet kokios formos paramą, tuomet ji privalo kasmet užpildyti ir pateikti VMI paramos gavimo ir teikimo metinę ataskaitą, o viešosios įstaigos auditas atliekamas, kai visuotinis dalininkų susirinkimas priima sprendimą atlikti auditą ir išrenka audito įmonę. Auditas atliekamas teisės aktų, reglamentuojančių auditą, nustatyta tvarka. Viešojo sektoriaus buhalterinę apskaitą, jos organizavimą bei tvarkymą ir finansinės atskaitomybės sudarymą nustato įstatymai ir kiti teisės aktai.
Organizuojant savanorišką darbą – asmenų darbo apskaita nėra privaloma. Jei VŠĮ gauna paramą, tuomet turi turėti paramos gavėjo statusą, vadinasi, taip pat turi pateikti paramos gavimo ir teikimo metinę ataskaitą Mokesčių inspekcijai.
Palikti komentarą