Vėlyvas ruduo – laikas, kada baigiasi statybų ir būstų įrengimo darbai ir visi naujakuriai, darbus atlikę laiku, keliasi gyventi į nuosavus namus. Darbymečiu daugiausiai dėmesio buvo skiriama interjero įrengimui, takeliams, vietoms, kur bus statomi automobiliai, bet, dažniausiai, tikrai ne vejos įrengimui. Dabar, kai interjero darbai baigti, galima skirti laiką vejai. Sėti šiais metais jau per vėlu, tačiau pats laikas – ruošti dirvožemį, kad pavasarį vejos įrengimo darbai vyktų greičiau, o tai leistų anksčiau džiaugtis gražia ir išpuoselėta veja prie namų.
Ką reikia atlikti rudenį?
Vejos įrengimo darbai, paprastai, skirstomi į tris etapus: dirvožemio paruošimą, vejos sėjimą ir vejos priežiūrą, kol susiformuoja tanki ir sveika veja. Vėlyvą rudenį visą dėmesį reikia skirti dirvožemio paruošimo etapui, o kitus palikti pavasariui.
Itin naudinga dirvožemį rudenį ruošti, jei sklype yra susidariusi sena velėna, kurią reikia užarti arba sufrezuoti, nes per žiemą sena velėna supus. Taip pat, jei į sklypą reikia atvežti papildomų žemių, nes tada per žiemą pagrindas susigulės ir sutvirtės, o pavasarį greičiau išdžius. Galiausiai, žiemos šalčiai suardys didelius žemių grumstus ir į paviršių iškels akmenis ir šiukšles, todėl pavasarį reikės skirti mažiau laiko jų surinkimui ir grumstų skaldymui.
Kaip ruošti dirvožemį vejai?
Dirvos paruošimas vejai apima tris pagrindinius darbus: piktžolių naikinimą, jau minėtą šiukšlių, akmenų ir grumstų išrinkimą iš viršutinio dirvožemio sluoksnio ir dirvos paviršiaus struktūros gerinimo.
Piktžoles naikinti galima mechaniniu būdu, t. y., perkasant dirvožemį ir išrenkant augalų šaknis, arba naikinti specialiai piktžolėms naikinti skirtais herbicidais. Tačiau rudenį veiksmingiau šaknis iškasti, nes herbicidai veikia tik piktžolių augimo metu, o šaltuoju metų laiku jos neauga.
Šiukšles, akmenis ir grumtus, kurių suskaldyti nepavyksta, išrinkti galima rankomis arba specialiai tam skirtais įrengimais. Pasirinkimas priklauso nuo sklypo dydžio, tačiau rudenį dažniausiai renkama rankomis, nes dėl susikaupusios drėgmės technikai gali būti sunku įvažiuoti į sklypą.
Vejos sėklos gerai sudygs, žolės greitai įsišaknys tik derlingoje dirvoje. Jei Jūsų sklype dirva gera, t. y., viršutinis jos sluoksnis – ne smėlingas, ne molingas, geriausia, juodžemis, tai užtenka tik supurenti tokios dirvos paviršių. Į smėlingą dirvožemį rekomenduojama įmaišyti organinių medžiagų, pavyzdžiui, durpių, komposto arba molingos žemės, o į molingą – smėlio, komposto, durpių, perpuvusių žievių, kompostuotų pjuvenų.
Taigi, rudenį galite pradėti ruošti dirvožemį vejos įrengimui: naikinti piktžoles, rinkti šiukšles ir akmenis, gerinti dirvožemį, nes tai leis pavasarį anksčiau kibti į vejos sėjimo darbus ir greičiau džiaugtis gražia veja prie naujų namų.
Palikti komentarą